A második trimeszterben elkezdődnek a látható változások. Előemelkedik a has. A kismamák bevallása szerint, ez a legjobb időszak, mert a korábban jelentkezett tünetek (fokozott illatok, szagok, hányinger, émelygés,stb.) elmúlnak. Energikussá válnak.
Mi történik ilyenkor?
Az alapanyagcsere 20%-kal nő. A szénhidrátanyagcsere megváltozik, az inzulinszint emelkedik, inzulinrezsztencia fokozódik, és a ketózisra való hajlam megnő. Fehérjeanyagcsere is változik. A szérumalbuminszint fokozódik, emekednek a transzportfehérjék,melyek a hormonokat inaktív formában tartják.
Zsíranyagcserében is változások tapasztalhatók. A szérum összlipidszint emelkedik, a koleszterin 50%-kal emelkedik, a trigliceridszint 200%-kal emelkedik, és a LDL/HDL arány nő.
A víztartalom nő, mely a plazmatérfogat és az ún.interstitialis tér víztartalma. Ennek eredményeképpen oedema alakul ki.
Ásványi anyagok, elektrolit szintek is változnak. A Kálcium, Magnézium, Vas szintje csökken, míg a Nátrium, Kálium és Klorid szint nem változik.
Hangulati ingadozás, érzékenység,feledékenység, depresszió is jelentkezhet. A csontok kálcium tartalma csökken, az izületek fellazulnak, ágyéki lordózis alakul ki.
Hogyan edzhetek?
Az edzésben jelentős változások lehetnek. A méh növekedése miatt kerülni kell a háton és hason végzett gyakorlatokat. Inkább oldalt fekve, vagy állva kell végezni az eddig háton, hason végzett erősítéseket. A guggolás ne menjen 90 fok alá (a relaxin hormon már aktív!). A has növekedésével a fekvőtámaszokat emelve, vagy falnál végezd. Mehet a futás, kocogás, evezés , biciklizés…
A legfontosabb, hogy érezd jól magad, ne terhelj túl! Folyamatosan konzultálj orvosoddal, vagy kérj tőlünk segítséget (www.sobel.hu).
Nem érkezett még hozzászólás