A meleg nyári napokon igazán csábító gondolat lehet kifeküdni a napra, strandolni, akár a Balatonon pihenni pár napot. A napfény jó hatással lehet hangulatodra, segít kikapcsolódni, ugyanakkor emeli a D-vitamin szintet, ami szükséges a megfelelő kalcium mennyiség felszívódásában, ezáltal a kellő csontozat kialakításában.
Azonban a nap káros hatásairól sem szabad megfeledkeznünk, amelyek fokozott veszélyt jelentenek terhes állapotban. Védekezés nélkül a napsugarak igen veszélyesek a bőrre, elősegítik a bőr korai öregedését, és a többszörös nap okozta leégések növelik a bőrrák kialakulásának kockázatát.
Terhesség alatt bőröd sokkal érzékenyebb a napsugarakra, könnyebben leéghetsz. Mindez azzal magyarázható, hogy bizonyos hormonok emelkedett szintet érnek el terhesség alatt. Többek között a melanocita stimuláló hormon– amelynek feladata a bőr válaszkészségének a biztosítása napsugarak jelenlétében- is emelkedett. Ez a hormon napfény hiányában is okozhat elváltozásokat: szabálytalan barnás foltok jelenhetnek meg arcon, nyakon (chloasma, melasma), illetve barnás vonal a köldök alatt (linea nigra). Ezek normális velejárói lehetnek a terhességnek, amelyek szülés után általában spontán rendeződnek, azonban fokozott napfény hatására maradandóakká is válhatnak.
Ezek elkerülésére hordj kalapot, napszemüveget, esetleg helyezd fejed árnyékba. Ami legfontosabb, hogy egy SPF 30-as napkrémmel óvd tested a fokozott melanin felszabadulástól és a megégéstől.
A hosszas napozás szervezeted kiszáradását is okozhatja. A dehidratált állapot és az emelkedett testhőmérsékletre tested idő előtti fájások megjelenésével válaszol. Mindig legyen nálad víz, amelyből folytonosan kortyolgass, így elkerülöd a kiszáradást. Rendszeresen menj be a vízbe, vagy tarts szüneteket félóránként az árnyékban, így elkerülöd testhőmérsékleted extrém emelkedését.
Számos kutatás kimutatta, hogy az UV sugarak képesek a folsavat lebontani. A folsav kiemelt fontosságú kisbabád idegrendszerének fejlődéséhez, amint az előző bejegyzéseinkben is olvashattad. Emiatt is igen fontos a folsav szedése terhesség előtt, és kimondottan az első trimeszterben. Az UV sugarakat kivédheted SPF 30-as napkrémmel.
Napozz félig ülő helyzetben! Terhességed második felében, fekvő állapotban, kisbabád súlya nyomást gyakorol egy nagy érre, az alsó üres gyűjtőérre. Ennek a feladata a tested alsó feléből a vér szállítása a szívedhez. Egy hosszas fekvő helyzetben a nyomás erre az érre légszomjat, szédülést okozhat, emiatt félig ülő helyzetben javasoltabb napozni.
Kerüld a napot délelőtt 11 és délután 3 között, ugyanis ilyenkor a legerősebbek a nap sugarai.
Amennyiben a fenti óvintézkedéseket betartod, a napozás egy igen jó kikapcsolódás lehet neked és kisbabádnak.
Fitmama
Nem érkezett még hozzászólás