Terhesség alatt a kismama szervezetének változásai nehézséget jelenthetnek bizonyos testedzések biztonságos kivitelezésében. Mielőtt bármilyen edzéstervet javasolnánk alapos felmérést igényel a várandós általános egészségügyi állapota, rizikófaktorainak felismerése. Általánosságban elmondható, hogy mozgásformák széles skálája biztonságos a terhesség alatt, ugyanakkor minden sportot személyreszabottan kell elemezni a lehetséges rizikótényezők miatt. Kerülendők azok a mozgásformák amelyeknél nagy az elesés veszélye illetve a hasi trauma lehetősége. A buvárkodás kimondottan ellenjavallt várandósság alatt a méhen belüli nyomás változása miatt.
Egészségügyi ellenjavallat hiányában a napi 30 perc közepes intenzitású mozgás ajánlott a terhesség alatt.
A jelenlegi Center for Disease Control and Prevention, és az American College of Sports Medicine javaslata a nem terhes nők egészségügyi állapotának javítására a napi 30 perces, közepes intenzitású mozgás. A nem veszélyeztetett terhesekre is érvényes ez a javaslat.
A rizikófaktorokra tekintettel minden egyes kismamánál alapos klinikai kivizsgálás kell megelőzze a rendszeres testedzést. Ellenjavallatok (lásd táblázat) hiányában minden várandósnak javasolt a közepes intenzitású testmozgás annak érdekében, hogy terhesség előtti általános egészségügyi állapotát megőrizze.
Epidemiológiai kutatások kimutatták hogy a rendszeres mozgás hatásos lehet a gesztációs diabétesz megelőzésében főleg a kórosan elhízott nőknél ( BMI>33). Az Amerikai Diabétesz Társaság kiemelte a testmozgást mint ,,kiegészítő terápia,, a gesztációs diabétesz esetében, amennyiben a normális vércukorszint nem érhető el helyes diétával.
Abszolút ellenjavallat aerobik edzéshez terhesség alatt
- Hemodinamikailag jelentős szívelégtelenség
- Restriktív tüdőbetegségek
- Méhszájelégtelenség/cerclage
- Veszélyeztető koraszülés többesterhességben
- Fennálló vérzések a második, harmadik trimeszterben
- Elölfekvő lepény a terhesség 26-ik hete után
- Előző koraszülés
- Preeclampsia/terhességi hipertónia
A szív érrendszeri változások kiemelten fontos szerepet kapnak terhesség során úgy nyugalomban mint testmozgás alatt. Az első trimeszter után a hanyatt fekvő testhelyzet csökkenti a vénás visszaáramlást, következetesen csökken a szív perctérfogata, felléphet az ortosztatikus hipotónia. Emiatt, amennyiben lehetséges a kismamák kerüljék a hosszas hanyattfekvést bármilyen testedzés során. A hosszan tartó egy helyben állás ugyancsak csökkenti a szívperctérfogatot, tehát ez is kerülendő.
Epidemiológiai kutatások arra is felhívták a figyelmet, hogy kapcsolat van a kimerítő fizikai munka, hiányos táplálkozás, és a méhen belüli fejlődés elmaradása között. Ez kimondottan érvényes azon terhesekre, akiknek a szakmájuk fizikai munkát is igénybe vesz. Ezen kismamák hajlamosak a koraszülésre, illetve a kisebb születési súllyal rendelkező kisbabák világrahozására. Ugyanakkor más kutatásoknak nem sikerült ezt a kapcsolatot kimutatni, szerintük ez akkor látható amennyiben számos más tényező is jelen van.
Relatív ellenjavallat aerobik edzéshez terhesség alatt
- Vérszegénység
- Nem kivizsgált anyai szívritmuszavarok
- Idüllt légcsőhurut
- Nem kezelt 1-es típusú diabétesz
- Kóros túlsúlyosság
- Kóros alultápláltság (BMI <12)
- Előző hosszas szedentarista életmód
- Méhen belüli fejlődés elmaradása jelen terhességben
- Nem kezelt magasvérnyomás
- Nem kezelt görcsroham
- Nem kezelt pajzsmirigytúlműködés
- Dohányzás
Általánosságban elmondható, hogy számos sport biztonságos a várandósság alatt. A sportok veszélyei attól függnek, hogy milyen mozgásokat kell kivitelezni. Azon sportok, amelyek ember-ember érintkezést igényelnek pl. foci, kosárlabda traumát okozhatnak úgy a kismamának, mint a magzatnak.
Ugyanígy azon sportok, amelyeknél nagy az elesés veszélye pl. gimnasztika, lovaglás, síelés magas rizikóval rendelkeznek. Kiemelten veszélyes a hasi traumák lehetőségét rejtő sportágazatok.
1800 méter tengerszint feletti magasságig biztonságos a mozgásformák többsége, azonban ezen túl számos szövődmény léphet fel. Minden várandósnak, aki valamilyen mozgásformát végez ismernie kell a magassági betegség tüneteit, és amennyiben ezek jelen vannak, azonnal hagyja abba a tevékenységet, és forduljon orvoshoz.
Ami a test hőmérsékletének emelkedését illeti, nem volt kimutatható, hogy a testedzésből fakadő testhőmérséklet emelkedés terratogén hatással bírna.
Figyelmeztető jelek a sportolás abbahagyására
- Hüvelyi vérzés
- Légszomj már edzés előtt
- Szédülés
- Fejfájás
- Mellkasi fájdalom
- Izomfáradtság
- Alsó végtag duzzanata(kizárandó a thrombophlebitis)
- Idő előtti fájástevékenység
- Magzatmozgások csökkenése
- Magzatvíz szivárgás
A szervezet terhesség alatti változásai szülés után még 4-6 hétig fennállhatnak, emiatt a terhesség előtti sportolási habitusok csak lépcsőzetesen kezdhetők újra. Ez minden nőnél változó, van aki szülés után pár napon belül régi edzéstervéhez vissza tud térni. Nincsenek publikált kutatások arról, hogy amennyiben nincsenek szülési szövődmények a gyors visszatérés a régi mozgásformákhoz káros lenne a nő egészségügyi állapotára. Tekintettel az intenzív mozgás mellőzésére a terhesség alatt, a visszatérés lépcsőzetes kell legyen. A szoptatás alatti testsúlycsökkenés nem káros az újszülött súlynövekedésére nézve. Ugyanakkor a szülés utáni testedzés bizonyítottan csökkenti a postpartum depresszió kialakulásának a lehetőségét.
Következtetések
A sportoló nők, nem veszélyeztetett terhesség esetén, nem kell abbahagyják testedzésüket terhesség alatt sem, csupán orvosilag jóváhagyott mozgásformát kell végezzenek. A kimerítő fizikai munka hatásairól a terhesség során kevés információnk van, azonban ezen kismamák kiemelt orvosi utánkövetést igényelnek.
Előzőleg szedentarista életmódot folytató, illetve egészségügyi rizikóval rendelkező nők alapos orvosi kivizsgálást igényelnek bármilyen edzésterv elkészítése előtt. Terhesség alatti sportolás kimondottan hasznos lehet a gesztációs diabéteszben szenvedő kismamák esetében.
Egy fizikailag aktív kismama előző koraszüléssel vagy jelenlegi terhessége magzatának méhen belüli növekedés elmaradásával a második trimesztertől a testedzés csökkentésére javasolt.
A fenti összefoglalás az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság ajánlásának fordítása.
Nem érkezett még hozzászólás